آموزش سئو

Akismet چیست | آموزش افزونه اکیسمت وردپرس

افزونه اکیسمت وردپرس

به محض نصب وردپرس دو افزونه نیز همراه با آن به صورت اتوماتیک نصب می‌شود. یکی از آنها اکیسمت است که حتما باید از آن استفاده کنید. با اینکه افزونه اکیسمت وردپرس به صورت اتوماتیک نصب می‌شود ولی فعال نیست. و شما باید در چند مرحله آن را فعال کنید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که اکیسمت چیست و چگونه می‌توان سریعا از آن استفاده کرد. همچنین بیان خواهیم کرد که چگونه تنظیمات مرتبط با این افزونه را درسایت وردپرسی خود انجام دهید.

افزونه اکیسمت وردپرس چیست؟

افزونه اکیسمت وردپرس سرویسی است که کامنت‌ها را فیلتر می‌کند. نام این افزونه از ترکیب دو واژه Kismet و Auttomatic  تشکیل شده است. Matt Mullenweg یکی از موسسان وردپرس، موسس شرکت Auttomatic ، یعنی سازنده اکیسمت نیز می‌باشد. اکیسمت توسط الگوریتم خود کامنت‌های اسپم را شناسایی می‌کند. این الگوریتم توسط اشتباهات خودش و اقداماتی که در سایت صورت می‌گیرد خودش را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی سایت شروع به گزارش نوعی از محتوا به عنوان اسپم کنند، اکیسمت یاد می‌گیرد که این نوع محتوا را در آینده به صورت اسپم لحاظ کند. تنها تا ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۳، اکیسمت بیش از ۸۳ میلیارد کامنت اسپم را شناسایی کرده است. در سری مقالات آموزشی نصب افزونه های ضروری وردپرس می توانید به نصب افزونه Yoast نیز مراجعه کنید.

چرا باید از افزونه اکیسمت وردپرس استفاده کنیم؟

در سایت‌های محبوب و پر بازدید میزان کامنت‌های اسپم می‌تواند به ۸۵ درصد برسد. این بدان معناست که از هر ۱۰۰ کامنت فقط ۱۵ عدد آن اسپم نیست. مدیریت این حجم از کامنت بسیار زمان‌بر است و اکیسمت به شما کمک می‌کند تا در وقت صرفه‌جویی کنید. اکیسمت کامنت‌های اسپم را قبل از اینکه وارد پنل کاربری شما شوند و در صف بررسی قرار گیرند مسدود می‌کند. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را بر اداره کردن کامنت‌های واقعی متمرکز کنید.

انتقاد کاربران به اکیسمت

در گذشته کاربران به افزونه اکیسمت وردپرس انتقاداتی داشته‌اند. و اظهار می‌کردند که اکیسمت برخی کامنت‌ها را به اشتباه به عنوان کامنت اسپم شناسایی می‌کند. این امر ممکن است که به دلایل مختلفی اتقاق بیافتد. یکی از دلایل رایج  این است که اگر بسیاری از سایت‌ها کامنت یک کاربر خاص را به عنوان اسپم تعیین کنند اکیسمت یاد خواهد گرفت که تمام کامنت‌های آن کاربر را به عنوان اسپم تلقی کند. مانند تمام پلتفرم‌های اتوماتیک دیگر، اکیسمت نیز یک پلتفرم کامل نیست اما بهترین گزینه موجود است.

چگونه متوجه شویم که کامنت ما به عنوان اسپم شناسایی شده است

وقتی در سایتی کامنت می‌گذارید نوشته‌ای برای شما در آن سایت ظاهر می‌شود شبیه به این عنوان: کامنت شما در انتظار بررسی است. اگر پس از درج کامنت این عبارت را مشاهده نکردید این بدان معناست که کامنت شما به عنوان اسپم شناسایی شده است. در این مواقع می‌توانید به مالک آن سایت اطلاع دهید سپس آنها می‌توانند کامنت شما را از پوشه اسپم خارج کنند. اکیسمت در این موارد از اشتباه خود درس میگیرد و خود را بهبود می‌بخشد.

چگونه از افزونه اکیسمت وردپرس استفاده کنیم؟

اولین کاری که باید بکنید این است که وارد بخش افزونه‌ها شوید و اکیسمت را فعال کنید.

چگونه از افزونه اکیسمت وردپرس استفاده کنیم؟

چگونه از افزونه اکیسمت وردپرس استفاده کنیم؟

پس از فعالسازی افزونه اکیسمت وردپرس ،‌ منویی در بخش افزونه‌ها با نام تنظیمات اکیسمت (Akismet Configuration) ایجاد می‌شود. با کلیک بر روی این مورد صفحه تنظیمات این افزونه باز می‌شود. در این صفحه از شما خواسته می‌شود که کلید API  را وارد کنید. این صفحه را باز بگذارید و یک پنجره جدید در مرورگر خود باز کنید. پس از دریافت کلید API  به  این صفحه باز خواهیم گشت.

چگونه کلید API  اکیسمت را به دست آوریم؟

برای فعال کردن اکیسمت در سایت خود نیاز به API  دارید. به سایت اکیسمت بروید و برروی گزینه دریافت کلید وردپرس کلیک کنید.

چگونه کلید API  اکیسمت را به دست آوریم؟

چگونه کلید API  اکیسمت را به دست آوریم؟

سپس شما به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که در آن انواع پلن‌های اکیسمت و قیمت‌های آن را مشاهده می‌کنید. افزونه اکیسمت وردپرس برای سایت‌های شخصی (که کسب‌وکار نیستند) رایگان است. برای کسب‌وکارها پلن‌ها و قیمت‌های مختلفی وجود دارد. مناسب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. انتخاب این پلن‌ها به مخاطب واگذار شده است و فرض بر صداقت کاربر است. بنابراین می‌توانید از پلن رایگان آن برای سایت‌هایی با ترافیک کم استفاده کنید. بعد از انتخاب هر کدام از این پلن‌ها می‌توانید بر روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و ادامه مراحل را طی کنید.

پلن های افزونه اکیسمت وردپرس

پلن های افزونه اکیسمت وردپرس

حال وارد سایت WordPress.com می‌شوید. برای تکمیل مراحل ثبت‌نام باید در این صفحه یک اکانت در این سایت ایجاد کنید.  اگر از قبل در این سایت ثبت‌نام کرده‌اید دیگر نیازی به ثبت‌نام جدید نیست. در غیر اینصورت اطلاعات خود را وارد کرده و ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

پس از تکمیل ثبت‌نام دوباره به سایت اکیسمت منتقل خواهید شد و در آنجا از شما خواسته می‌شود که اطلاعات بانکی خود را وارد کنید. اگر پلن رایگان را انتخاب کرده‌اید، میزان پرداخت را روی صفر قرار دهید که دیگر نیازی به تکمیل اطلاعات بانکی نباشد.

افزونه اکیسمت وردپرس

افزونه اکیسمت وردپرس

سپس بر روی گزینه “ادامه” کلیک کنید. با این کار به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که کلید API را به شما نشان خواهد داد. این API به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد.

افزونه اکیسمت وردپرس

افزونه اکیسمت وردپرس

به خاطر داشته باشید که کلید API مانند یک پسورد است بنابراین از آن محافظت کنید. اگر کلید API خود را فراموش کردید می‌توانید وارد حساب کاربری خود در سایت اکیسمت شوید. در ابتدا کلید API شما مخفی شده است. می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Reveal  آن را مشاهده کنید.

افزونه اکیسمت وردپرس

افزونه اکیسمت وردپرس

استفاده از کلید API در وردپرس

کلید API خود را کپی کنید و به داشبورد مدیریتی خود در ورپرس بازگردید. از بخش افزونه‌ها وارد بخش تنظیمات اکیسمت شوید، سپس کلید API خود را وارد کنید. بقیه اطلاعات خواسته شده در این صفحه اختیاری هستند. سپس بر روی گزینه Update Options کلیک کنید تا کلید API شما تایید شود و پیام موفقیت برای شما ظاهر شود.

Akismet چیست | آموزش افزونه اکیسمت وردپرس

مشاهده و نمایش آمارهای اکیسمت در پنل مدیریتی و سایت شما

در پنل مدیریتی خود در وردپرس می‌توانید آمارهای مربوط به افزونه اکیسمت وردپرس را مشاهده کنید. این آمار تعداد کامنت‌های اسپمی که اکیسمت آن ها را شناسایی کرده است را نشان می‌دهد. توصیه می‌شود که گاهی نگاهی به این لیست بیندازید تا اگر اکیسمت کامنتی را به اشتباه به عنوان اسپم شناسایی کرده است، آن کامنت را از دست ندهید.

آمارهای افزونه اکیسمت وردپرس در پنل مدیریتی

آمارهای افزونه اکیسمت وردپرس در پنل مدیریتی

در پنل مدیریتی خود با کلیک برروی Akismat Stats می‌توانید آمارهایی دقیق از کامنت‌های اسپم را مشاهده کنید.

آمارهای افزونه اکیسمت وردپرس در پنل مدیریتی

آمارهای افزونه اکیسمت وردپرس در پنل مدیریتی

اگر می‌خواهید تعداد کامنت‌های اسپم سایت خود را که توسط اکیسمت شناسایی شده‌اند را به کاربران نمایش دهید، می‌توانید از ابزارک اکیسمت استفاده کنید. به منوی نمایش و سپس ابزارک‌ها بروید و از ابزارک اکیسمت استفاده کنید.

ابزارک های افزونه اکیسمت وردپرس

ابزارک های افزونه اکیسمت وردپرس

کامنت‌های اسپم مسئله‌ای است که اغلب سایت‌های وردپرسی با آن مواجه هستند. با رشد سایت خود شاید متوجه شوید که همزمان با استفاده از اکیسمت باید کارهای دیگری هم انجام دهید تا تعداد کامنت‌های اسپم را کاهش دهید. به عنوان مثال می‌توانید ربات‌هایی که کامنت‌ اسپم می‌گذارند را بلاک کنید. یا چون اغلب کامنت‌های اسپم حاوی لینک هستند می‌توانید به روش‌هایی این قابلیت را در وردپرس خود مسدود کنید. امیدوارم آموزش افزونه اسکیمت وردپرس برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات و سوالات خود را زیر همین پست برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید