آموزش نحوه بلاک کردن آدرسهای IP در وردپرس (قسمت اول)

تا بحال پیش آمده که بخواهید آدرس IP خاصی را بلاک کنید که نتواند به سایت شما دسترسی داشته باشد؟ گاهی آدرسهای IP خاص باعث ایجاد هرج و مرج در سایت می‌شوند و با بلاک کردن آنها می‌توان به حملات اسپم و هک که سایت شما را هدف گرفته است، پاسخ منفی دهید. در این مقاله روش بلاک کردن آدرس یا آدرسهای IP در وردپرس به‌صورت گام به گام آموزش داده خواهد شد. همچنین تشخیص اینکه کدام آدرسهای IP نیاز است بلاک شوند، نیز شرح داده خواهد شد.

آدرس IP چیست؟

اگر اینترنت یک دنیای فیزیکی بود، می‌شد آدرسهای IP را به‌عنوان کشور، خیابات و پلاک خانه در نظر گرفت. یک آدرس IP دارای ۴ بخش می‌باشد که هر بخش دارای اعدادی بین ۰ تا ۲۵۵ می‌باشد و بخشهای مختلف با نقطه از هم جدا می‌شوند. به مثال زیر توجه کنید:

۱۷۲.۱۶.۲۵۴.۱

هر کامپیوتری که به اینترنت متصل باشد دارای یک آدرس IP می‌باشد که این آدرس توسط شرکت فراهم آورنده سرویس اینترنت به کامپیوتر نسبت داده شده است. واضح است که هر بازدید کننده که به سایت وارد می‌شود دارای یک آدرس IP منحصر بفرد می‌باشد. هر سایت برای خود دارای یک فایل لاگ می‌باشد که بازدیدها را در خود ثبت می‌کند. بنابراین همه چیز در سایت قابل ردیابی می‌باشد. اگر از سرویس VPN استفاده کنید، می‌توانید آدرس IP و اطلاعات شخصی خود را مخفی کنید و به‌صورت ناشناس وارد سایت شوید.

چرا نیاز است آدرس IP بلاک شود؟ چه زمانی لازم است این کار انجام شود؟

زمانی که آدرس IP بلاک می‌شود، آن آدرس دیگر نمی‌تواند به سایت شما دسترسی داشته باشد. این روش بهترین راه برای دست و پنجه نرم کردن با بازدید کنندگان خراب کار، کامنتهای اسپم، پستهای الکترونیکی اسپم، حملات هک و حملات منع سرویس (DDOS) می‌باشد. رایجترین علامتی که نشان می‌دهد وبسایت شما مورد حمله DDOS قرار گرفته، این است که سایت معمولا غیر قابل دسترس می‌باشد و صفحات سایت برای بارگزاری تا ابد زمان می‌طلبند. حملات دیگر خیلی ساده‌تر قابل تشخیص هستند، برای مثال اگر مداوم کامنتهای عجیب غریب دریافت کنید که به این‌گونه کامنتها اسپم می‌گویند، یا اگر مدام ایمیل‌های اسپم از فرم تماس با ما دریافت کنید. این‌ها نشان دهنده حملات از طرق مختلف می‌باشد و شما باید هوشیار باشید. روشهای مختلفی برای مقابله با کامنتهای اسپم وجود دارد که بهترین آنها بلاک کردن آدرس IPای است که از طریق آن اسپم وارد سایت شما شده است.

یافتن آدرس IP که می‌خواهید در وبسایت بلاک شود

وردپرس آدرسهای IP که در سایت کامنت ثبت کرده‌اند را در خود ذخیره می‌کند. در قسمت مدیریت زمانی که صفحه کامنتها را بررسی می‌کنید می‌توانید آدرسهای IP را مشاهده کنید.

آموزش نحوه بلاک کردن آدرسهای IP در وردپرس (قسمت اول)

 

اگر وبسایت شما مورد حمله DDOS قرار گرفته باشد، بهترین کار برای تشخیص مکان IP این است که به فایل لاگ دسترسی سرور مراجعه کنید. برای یافتن فایل لاگ نیاز است تا به حساب کاربری‌تان واقع در پیش‌خوان کنترل پنل میزبان وردپرس لاگین کنید. سپس به قسمت logs وارد شوید و روی آیکن Raw Access Logs کلیک کنید.

آموزش نحوه بلاک کردن آدرسهای IP در وردپرس (قسمت اول)

با این کار شما به صفحه فایلهای لاگ دسترسی پیدا خواهید کرد. در این مرحله نیاز است روی نام دامنه خود کلیک کنید تا فایل دسترسی لاگ دانلود شود.

آموزش نحوه بلاک کردن آدرسهای IP در وردپرس (قسمت دوم)

فایل دسترسی لاگ با پسوند .gz و به‌صورت فشرده شده در دسترس است. روی آن کلیک کنید و آنرا از حالت فشرده خارج کنید. اگر برنامه‌ای ندارید که بتواند با پسوند .gz کار کند می‌توانید با نصب برنامه winzip یا ۷-zip که دو برنامه بسیار رایج برای کابران ویندوز در نظر گرفته شده است، با فایل .gz کار کنید.

آموزش نحوه بلاک کردن آدرسهای IP در وردپرس (قسمت اول)

داخل آرشیو می‌توانید فایل دسترسی لاگ را مشاهده کنید. این فایل را توسط Notepad یا TextEdit باز کنید تا داخل آنرا ببینید. داخل این فایل داده‌های خام تمامی درخواستهای دسترسی به وبسایت شما می‌باشد. هر خط با آدرس IP شروع شده و در ادامه تاریخ و محل درخواست دسترسی نوشته شده است.

 

با ما همراه باشید.

ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آموزش وردپرس

درباره آنیتا دشتی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار و IT. محقق در زمینه های امنیت، رایانش ابری و رایانش ابری همراه. نویسنده، مترجم و مدیریت محتوی در سایتهای تخصصی.

دیدگاه خود را بیان کنید

wp-yar.ir
wp-yar.ir

هر روز یک آموزش رایگان در کانال وردپرس یار