آموزش سئو

آموزش رفع خطای ۴۰۴ وردپرس با ۳ روش کاملا ساده

آموزش رفع خطای 404 وردپرس با 3 روش کاملا ساده

حتما برای شما هم پیش آمده است که در هنگام باز کردن یک سایت با پیغام ۴۰۴ مواجه شوید. خطای ۴۰۴ یکی از رایج ترین مشکلات در سایت های وردپرسی است. این خطا برای همه کاربران آزار دهنده است، به ویژه اگر سایت خودمان با این خطا مواجه شود. این مشکل در زمان خیلی کوتاهی در حد ۵ دقیقه حل می شود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های حل خطای ۴۰۴ در وردپرس آشنا شویم. از چه روش هایی برای رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس استفاده کنیم؟

آموزش رفع خطای ۴۰۴ وردپرس

به طور کلی به سه روش موثر می توانیم خطای ۴۰۴ وردپرس را حل کنیم. این سه روش عبارتند از:

  1. تنظیم دوباره پیوندهای یکتا وردپرس
  2. بازگرداندن فایل .htaccess سایت
  3. غیر فعال کردن قالب ها و افزونه ها

قبل از آنکه روش های حل خطای ۴۰۴ را توضیح دهیم، بهتر است کمی در مورد دلایل به وجود آمدن این خطا بحث کنیم.

خطای ۴۰۴ وردپرس و دلایل بروز آن چیست؟

بعضی مواقع زمانی که قصد باز کردن یک صفحه را داریم با خطایی با عنوان ۴۰۴ مواجه می شویم. این پیغام در مرورگرها مختلف با عناوین متفاوتی مشاهده می شود. برای مثال در مرورگر فایرفاکس با متن ۴۰۴ Not Found و در مرورگر کروم با متن   ۴۰۴. That’s an error به کاربران نمایش داده می شود.

نمایش این پیغام با هیچ توضیحی برای کاربران نامفهوم می باشد. برای همین برخی از وب سایت ها صفحه خطای ۴۰۴ اختصاصی خود را برای کاربران نمایش می دهند تا کاربر از مفهوم و علت خطا مطلع شود. چرا که ممکن است تنها یک صفحه از سایت بنا به دلایلی با خطا مواجه شده باشد و بقیه بخش ها به درستی قابل دسترس باشند.

رفع خطای 404 وردپرس

رفع خطای ۴۰۴ وردپرس

دلایل به وجود آمدن خطای ۴۰۴

مواجه شدن با خطای ۴۰۴ ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. رایج ترین دلایل عبارتند از:

  1. اشتباه بودن آدرس

اگر کوچکترین اشتباهی مانند یک کاراکتر اضافی در آدرس وارد شده در مرورگر وجود داشته باشد با خطای ۴۰۴ مواجه خواهیم شد.

  1. اختلال در کش مرورگر

در بعضی مواقع مرورگر ها اقدام به ذخیره سازی صفحات وب سایت ها می کنند. در چنین مواقعی ممکن است حتی پس از رفع مشکل نیز با خطای ۴۰۴ مواجه شوید.

  1. تنظیمات اشتباه DNS

در مواقعی این احتمال وجود دارد که دامنه شما روی DNS های مورد استفاده شما به درستی ست نشده باشند. چنین مواردی احتمال مواجه شدن با خطای ۴۰۴ را بالا می برد.

  1. سازگاری وردپرس

افزونه ها و قالب های متنوعی وجود دارند که شما ممکن است از آنها استفاده کنید. برخی از این افزونه ها ممکن است با نسخه وردپرس شما سازگاری نداشته باشد و منجر به نمایش پیغام خطای ۴۰۴ شود. همچنین پیوندهای یکتای اشتباه نیز از دلایل نمایش خطای ۴۰۴ هستند.

پیغام خطای ۴۰۴ فقط مختص وردپرس نیست. اما مزیت وردپرس در مواجهه با این خطا، داشتن راه حل هایی زیاد برای عیب یابی و رفع این خطا می باشد.

مراحلی که باید قبل از رفع خطای ۴۰۴ وردپرس انجام دهید.

در ادامه نحوه ویرایش برخی از فایل های وردپرس را آموزش خواهیم داد. اگرچه باز هم ممکن است اشتباهاتی رخ دهد. باید به این نکته توجه کنید که قبل از هر ویرایشی باید از وردپرس و فایل مورد نظر برای ویرایش نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل امکان بازگشت به حالت قبل وجود داشته باشد.

علاوه بر داشبورد وردپرس، چند روش دیگر در کنترل پنل هاست برای پشتیبان گیری از وردپرس در دسترس می باشد. در صورتی که تمایل به استفاده از نرم افزارها FTP برای تهیه نسخه پشتیبان دارید، نرم افزار FileZilla گزینه مناسبی است.

آموزش رفع خطای ۴۰۴ وردپرس

به طور کلی خطای ۴۰۴ یکی از رایج ترین خطاها در ورد پرس است. این خطا ممکن است به دلیل به روز رسانی سایت و …. باشد. به همین دلیل بهتر است بعد از مواجه شدن با این پیغام، مجدد بعد از ۱۰ دقیقه به همان آدرس مراجعه کنید. چون ممکن است مشکل برطرف شده باشد. در غیر اینصورت معلوم می شود که مشکل مربوط به هاست و سرور نمی باشد و چاره کار را باید در جای دیگری جویا شوید.

روش اول- تنظیم مجدد پیوندهای یکتا

از رایج ترین دلایلی که منجر به نمایش خطای ۴۰۴ در وردپرس می شود وجود مشکلاتی در پیوندهای یکتا می باشد. وردپرس برای قالب بندی پست ها و پیوندها گزینه های متنوعی را ارائه می کند. یکی از این گزینه ها تنظیم نحوه نمایش آدرس پست ها در وردپرس است.  در این مواقع برای رفع کردن مشکل باید پیوندهای یکتا را مجددا تنطیم کنید. این کار را از دو روش می توان انجام داد. روش اول از بخش داشبورد ورد پرس و روش دوم استفاده از نرم افزار FTP  می باشد.

در صورتی که به داشبورد وردپرس دسترسی دارید، برای رفع مشکل با مراجعه به بخش پیوندهای یکتا، ساختار پیوند یکتا در وردپرس را تغییر دهید.  در این مرحله (نام نوشته) یا (پیشفرض) را انتخاب کرده و روی دکمه ذخیره کلیک کنید. سپس به سایت مراجه کنید تا ببینید مشکل رفع شده یا خیر.

 

تنظیم مجدد پیوندهای یکتا

تنظیم مجدد پیوندهای یکتا

روش دوم- برگرداندن فایل .htaccess در وردپرس

ویرایش فایل .htaccess روش دیگری برای رفع خطای ۴۰۴ است. فایل .htaccess محلی برای ذخیره سازی تغییرات قسمت پیوندهای یکتا در وردپرس است. وظیفه اصلی فایل .htaccess برقراری ارتباط بین سرور و هاست و کنترل نحوه تولید آدرس های اینترنتی صفحات وب سایت می باشد.
در صورتی که به داشبورد وردپرس دسترسی ندارید، باید فایل .htaccess را دستی ویرایش کنید. برای اینکار از طریق FTP به وب سایت خود وارد شده و به ریشه اصلی سایت مراجع کنید. به طور معمول مسیر نصب وردپرس و پوشه Public_html یا www پوشه هدف می باشد.

برگرداندن فایل .htaccess در وردپرس

برگرداندن فایل .htaccess در وردپرس

در این بخش نام پوشه .htacceess را جست جو کنید. روی فایل راست کلیک کرده و گزینه view/edit را بزنید.
توجه کنید که نباید هیچ تغییری در نام فایل انجام شود. تنها باید فایل را به حالت پیش فرض برگردانید. بهتر است کدهای موجود درون فایل را قبل از تغییر دادن در یک فایل نوت پد کپی کنید. کدها را حذف کرده و کدهای زیر را به جای آن ها قرار دهید.

رفع خطای 404 وردپرس

رفع خطای ۴۰۴ وردپرس

به احتمال زیاد بعد از طی کردن این مراحل خطای ۴۰۴ از بین می رود.

روش سوم- غیر فعال کردن افزونه ها و قالب های وردپرسی

برخی از افرونه ها و قالب ها ممکن است با نسخه وردپرس شما سازگاری نداشته باشند. در صورتی که دو روش قبلی برای رفع خطا کارساز نبوده باشد پس باید سراغ غیرفعال سازی افزونه ها و قالب های وردپرس بروید.

شما به دو روش می توانید این کار را انجام دهید. در صورت دسترسی به داشبورد وردپرس از بخش افزونه های نصب شده به ترتیب اقدام به غیرفعال سازی افزونه ها کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که خطا برطرف شود.

غیر فعال کردن افزونه ها و قالب های وردپرسی

غیر فعال کردن افزونه ها و قالب های وردپرسی

غیرفعال سازی ترتیبی و تک به تک افزونه ها به شما کمک می کند تا افزونه ناسازگار را شناسایی کنید.  در صورتی که هنوز مشکل برطرف نشده باشد از طریق FTP به بخش content/thems رفته و نام قالب را تغییر داده یا غیرفعال کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که سری به مقاله ی برطرف کردن ارور Memory Exhausted وردپرس و افزایش حافظه PHP نیز بزنید.

منبع : hostinger

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید