آموزش سئو

لینک نوفالو چیست و چگونه در وردپرس لینک‌های نوفالو اضافه کنیم؟

لینک نوفالو چیست و چگونه در وردپرس لینک‌های نوفالو اضافه کنیم

آیا در مورد اضافه کردن لینک‌ نوفالو به سایت خود کمی سردرگم هستید؟ وقتی به یک سایت خارجی لینک می‌دهید، موتورهای جستجو میزانی از قدرت و اعتبار سایت شما را به آن سایت منتقل می‌کند. از آنجایی که شما مالک آن سایت دیگر نیستید و کنترلی بر روی آن ندارید، بهترین توصیه در سئو این است که به صورت نوفالو به سایت دیگران لینک دهید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که لینک‌ نوفالو چه لینک‌هایی هستند و چگونه می‌توانید از آنها در بخش‌های مختلف وردپرس استفاده کنید.

لینک نوفالو چیست؟

لینک نوفالو به موتورهای جستجو می‌گوید که هیچ قدرت و اعتباری را از سایت شما به سایتی که به آن لینک داده‌اید منتقل نکند. شما قادر هستید که هر لینکی را با اضافه کردن صفت (rel=”nofollow”.) به لینک نوفالو تبدیل کنید. لینک‌ها و بک‌لینک‌ها فاکتور مهمی برای رتبه‌دهی توسط موتورهای جست‌وجو هستند.

وقتی به یک سایت لینک می‌دهید موتورهای جستجو آن را به عنوان سیگنالی برای رتبه‌دهی در نظر می‌گیرند و میزانی از اعتبار سایت شما را به آن سایت منتقل می‌کنند. برخی اط متخصصان سئو معتقدند با تبدیل لینک‌های خارجی به لینک نوفالو سایتشان رتبه بهتری دریافت خواهد کرد.

چگونه متوجه شویم که یک لینک نوفالو است؟

یک لینک نوفالو باید صفت rel=”nofollow” (یکی از صفت‌های HTML) را داشته باشد.

در زیر نمونه‌ای از کد یک لینک نوفالو را با هم مشاهده می‌کنیم:

<a href=”https://example.com” rel=”nofollow”> Google </a>

برای اینکه متوجه شویم یک لینک حاوی این صفت است یا خیر، کافیست روی آن لینک کلیک راست کنیم و وارد بخش Inspect در مرورگر شویم.

چگونه متوجه شویم که یک لینک نوفالو است؟

چگونه متوجه شویم که یک لینک نوفالو است؟

مرورگر شما با این کار به دو بخش تقسیم می‌شود. در پنجره پایینی می‌توانید کدهای HTML این صفحه را ببینید و لینک مورد نظر را بررسی کنید.

چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

به صورت کلی در سئو توصیه می‌شود که تمام لینک‌های خارجی که به آنها اعتماد ندارید را نوفالو کنید. اما همه تایید می‌کنند و واقعا توصیه می‌شود که نباید لینک‌هایی که به سایت‌های قدرتمندی مثل ویکی پدیا می‌دهید نوفالو باشند. لینک دادن به این سایت‌های قدرتمند (با لینک‌هایی که نوفالو نیستند) باعث افزایش اعتبار سایت شما خواهد بود.

به هرحال ما همیشه توصیه می‌کنیم که لینک‌های سایت‌هایی که به آنها اعتمادی ندارید و یا اعتبار آنها کم است را نوفالو کنید. در موارد زیر باید حتما از لینک‌های نوفالو استفاده کنید:

۱. بابت لینک‌های مخصوص همکاری در فروش و یا لینک‌هایی که پولی بابتش دریافت کرده‌اید

بسیاری از وبمسترها از همکاری در فروش کسب درآمد می‌کنند. همکاری در فروش بدین گونه است که شما کالا یا خدمات دیگران را معرفی کرده و به آنها لینک می‌دهید و از فروش آنها کمیسیون دریافت می‌کنید. چه به صورت مستقیم کار همکاری در فروش را انجام می‌دهید چه با واسطه یک سایت دیگر، حتما باید از لینک‌های نوفالو استفاده کنید.

روش دیگری که وبمسترها از آن کسب درآمد می‌کنند لینک دادن به دیگران در ازای پول است. هنگامی که این گونه سفارشات را قبول می‌کنید حتما از لینک نوفالو استفاده کنید. در غیر اینصورت ممکن است موتورهای جستجو شما را به عنوان فروشنده لینک و اسپمر شناسایی کنند.

۲. لینک‌های خارجی

گاهی لازم است برای اینکه مطلب خود را در یک سایت مستند کنید به سایت دیگری ارجاع دهید. در این مواقع چون شما بر محتوای آن سایت دیگر کنترل ندارید بهتر است که از لینک نوفالو استفاده کنید. در واقع با این کار به موتورهای جستجو می‌گویید: با اینکه به یک سایت دیگر لینک می‌دهید ولی در حال تایید آن نیستید. به خاطر داشته باشید که نیازی نیست که لینک‌ به سایت‌های قدرتمند را نوفالو کنید.

۳. لینک‌های سایدبار

گاهی وبسمترها تعدادی از لینک‌های خارجی و یا لینک‌های همکاری در فروش را به سایدبار سایت خود اضافه میکنند. ممکن است اینها لینک به سایت‌هایی قدرتمند و یا مورد تایید مالک سایت باشند. مسئله اینجاست که در این حالت، وقتی یک صفحه جدید به سایت خود اضافه می‌کنید در واقع لینک‌های جدید به آن سایت‌ها نیز تکرار می‌شوند. (چون به صورت پیش‌فرض سایدبار در تمام صفحات تکرار می‌شود). مهم است که این لینک‌ها را نوفالو کنید تا مطمئن شوید در حال انتقال اعتبار از هر صفحه سایت خود نیستید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

به این دلیل که گوتنبرگ ادیتور جدید وردپرس است افزونه‌های قدیمی نوفالو در وردپرس هنوز با آن سازگار نشده‌اند. در حال حاضر تنها راه ایجاد لینک نوفالو در گوتنبرگ اضافه کردن دستی آن است. در زیر به صورت گام به گام با هم خواهیم دید که چگونه این کار امکان‌پذیر است.

ابتدا به قسمت نوشته‌ها و سپس افزودن در پنل مدیریتی خود وارد شوید. در این بخش لازم است عبارتی را که می‌خواهید به آن لینک اضافه کنید را انتخاب کنید و سپس بر روی آیکون انکر/لینک کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

سپس جعبه‌ای در زیر عبارت انتخاب شده باز می‌شود و می‌توانید لینک مد نظر خود را در اینجا وارد کنید.

اگر می‌خواهید که لینک شما در تب جدید باز شود کافیست بر آیکون کنار جعبه کلیک کنید و وضعیت را به حالتی که این لینک در تب جدید باز شود تغییر دهید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

پس از انجام این کارها می‌توانید با زدن آیکون Enter و یا Apply لینک را به عبارت خود اضافه کنید.

برای اینکه صفت نوفالو را به این لینک اضافه کنید باید بلاکی که این عبارت در آن قرار دارد را انتخاب کنید سپس برروی سه نقطه در بالای این بلاک کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

با این کار منویی برای شما باز می‌شود و باید برروی گزینه ویرایش HTML کلیک کنید.

با انجام این کار می‌توانید کد HTML لینک خود را مشاهده کنید. سپس می‌توانید صفت rel=”nofollow” را به لینک خود اضافه کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

اگر در کد لینک خود صفت ”noopener noreferrer” را مشاهده می‌کنید سپس یک فاصله بعد از عبارت noreferrer ایجاد کنید سپس عبارت nofollow را بعد از آن قرار دهید.

پس از انجام این کار می‌توانید با کلیک مجدد بر روی سه نقطه این بلاک به حالت دیداری ادیتور خود سوییچ کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟  (در ویرایشگر گوتنبرگ)

با این کار لینک‌های معمولی را به لینک‌ نوفالو تبدیل می‌کنید. از این روش برای تبدیل لینک‌های دیگر به لینک نوفالو نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟ (در ویرایشگر کلاسیک)

با اینکه توصیه می‌شود از گوتنبرگ استفاده کنید ولی هنوز برخی از کاربران ترجیح می‌دهند که برای ایجاد نوشته‌ از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده کنند. برخلاف گوتنبرگ در این ویرایشگر می‌توانید به راحتی از افزونه نوفالو برای اضافه کردن لینک نوفالو کمک بگیرید.

ابتدا باید افزونه Title and Nofollow For Links را نصب و فعال کنید. اگر مشکل نصب نشدن افزونه را دارید، مقاله ی آموزش رفع مشکل نصب نشدن افزونه در وردپرس را مطالعه فرمایید.  این افزونه نیاز به تنظیمات خاصی ندارد. پس از فعالسازی به بخش نوشته‌ها و سپس افزودن در پنل مدیریتی خود مراجعه کنید. پس از اضافه کردن متن مورد نظر، عبارتی که می‌خواهید لینک‌دار شود را انتخاب کنید سپس بر روی آیکون لینک در نوار ابزار این ویرایشگر کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟ (در ویرایشگر کلاسیک)

سپس یک کادر ظاهر می‌شود و می‌توانید از در اینجا لینک مد نظر خود را وارد کنید. همچنین بر روی چرخ‌دنده کنار این کادر اگر کلیک کنید می‌توانید تنظیمات بیشتری را انجام دهید.

در اینجا یک گزینه قرار دارد که با تیک زدن آن می‌توانید این لینک را نوفالو کنید. این گزینه درست در زیر گزینه‌ای قرار دارد که توسط آن می‌توانید تعیین کنید لینک شما در تب جدیدی باز شود یا خیر.

گزینه مورد نظر به این شکل است: Add rel=”nofollow” to link آن را تیک بزنید. سپس بر روی update کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟ (در ویرایشگر کلاسیک)

با این کار می‌توانید صفت نوفالو را به لینک‌ها اضافه کنید. این روش برای کسانی که خیلی با HTML آشنا نیستند بسیار مناسب است. همچنین بسیاری از وبمسترها با تیک زدن گزینه – باز شدن در تب جدید – در لینک‌های خارجی، نرخ خروج از سایت خود را کاهش می‌دهند و جلوی خروج کاربران را می‌گیرند.

چگونه به صورت دستی یک لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟

در بخش‌های قبل فرا گرفتیم که چگونه در ویرایشگر گوتننبرگ به صورت دستی لینک‌های نوفالو ایجاد کنیم. با این حال این روش فقط زمانی مناسب است که بخواهید تعدادی از لینک‌های خود را به نوفالو تبدیل کنید. اگر قصد دارید که تعداد زیادی از لینک‌های خارجی سایت خود را به نوفالو تبدیل کنید، بهتر است به حالت متن (ویرایش کد) ادیتور خود بروید تا بتوانید صفت نوفالو را سریعتر به لینک خود اضافه کنید.

چگونه به صورت دستی یک لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟

کافیست فقط روی منوی سه نقطه در بالا سمت راست یک صفحه کلیک کنید. با باز شدن این منو روی گزینه ویرایشگر کد کلیک کنید. با این کار کدهای HTML این صفحه را مشاهده خواهید کرد. حال لینک‌های خارجی را جستجو کنید و صفت نوفالو را به تمام آنها اضافه کنید.

چگونه به صورت دستی یک لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟

پس از انجام این کار روی گزینه خروج از ویرایشگر کد کلیک کنید تا به حالت دیداری منتقل شوید. اگر از ویرایشگر کلاسیک استفاده می‌کنید می‌توانید به راحتی از افزونه‌ نوفالو برای ایجاد لینک نوفالو استفاده کنید. هرچند این کار به صورت دستی نیز امکان‌پذیر است.

برای انجام این کار به حالت متن ویرایشگر خود وارد شوید. و صفت نوفالو را به هر لینکی که می‌خواهید اضافه کنید.

چگونه به صورت دستی یک لینک نوفالو در وردپرس ایجاد کنیم؟

 

پس از انجام این کار می‌توانید به حالت دیداری ویرایشگر کلاسیک سوییچ کنید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

ممکن است بخواهید لینک‌های خارجی در منوی سایت خود ایجاد کنید. انجام این کار نیز راحت است بیایید آن را با هم بررسی کنیم. ابتدا از بخش نمایش وارد بخش فهرست‌ها در پنل مدیریتی خود شوید. سپس منویی که می‌خواهید در آن لینک ایجاد کنید را انتخاب کنید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

سپس می‌توانید از بخش پیوندهای دلخواه لینک مد نظر خود را وارد کنید و آن را به منوی خود اضافه کنید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

با این کار این لینک به منوی شما اضافه خواهد شد و در کنار موارد دیگر قرار خواهد گرفت.

حال برروی گزینه تنظیمات صفحه در بالای صفحه پنل مدیریتی خود کلیک کنید و گزینه پیوندهای همسو و هدف پیوند را تیک بزنید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

حال روی فلش کنار لینکی که در منو ساخته‌اید کلیک کنید تا بتوانید گزینه‌های پیوندهای همسو و باز شدن در تب جدید را ببینید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

برای نوفالو کردن این لینک در بخش پیوندهای همسو عبارت nofollow را وارد کنید. همچنین می‌توانید در صورت تمایل گزینه باز شدن در تب جدید را نیز تیک بزنید.

چگونه در منوهای وردپرس لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

سرانجام روی گزینه ذخیره منو کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. با این کار این لینک که در منوی شما قرار دارد به لینک نوفالو تبدیل می‌شود.

چگونه به صورت اتوماتیک تمام لینک‌های خارجی را نوفالو کنیم؟

برخی کاربران مایل هستند که تمام لینک‌های خارجی سایت خود را به صورت اتوماتیک تبدیل به لینک‌های نوفالو کنند. بیشتر روش‌هایی که برای این کار پیشنهاد می‌شود توسط جاوا اسکریپت قابل انجام است که برای سئوی سایت شما مناسب و مفید نیست. بهتر است به جای این کار به روش‌هایی که در بالا با هم مرور کردیم لینک‌های خود را نوفالو کنیم.

و اگر نگران لینک‌ها در بخش کامنت‌های خود هستید، خبر خوب اینکه وردپرس در حال حاضر به صورت اتوماتیک و پیش‌فرض لینک‌های بخش کامنت را نوفالو می‌کند. اگر هنوز به دنبال روشی برای تبدیل اتوماتیک لینک‌های خارجی به لینک نوفالو هستید می‌توانید از افزونه External Links استفاده کنید. این افزونه  صفت rel=”nofollow” را به تمام لینک‌های خارجی در بخش نوشته‌ها، برگه‌ها، منوها و سایدبار اضافه می‌کند.

پس از نصب و فعال‌سازی این افزونه از قسمت تنظیمات وارد بخش لینک‌های خارجی در پنل مدیریتی خود شوید.

چگونه به صورت اتوماتیک تمام لینک‌های خارجی را نوفالو کنیم؟

سپس گزینه Add No Follow را تیک بزنید. اگر می‌خواهید که لینک‌های خارجی در تب جدیدی باز شوند گزینه ‌‌Open in New Windows را هم تیک بزنید.

این افزونه همچنین به شما اجازه می‌دهد که لیستی از دامنه‌ها و زیر دامنه‌هایی که نباید نوفالو شوند را نیز اضافه کنید.

برای این کار در همین صفحه اسکرول کرده و در قسمت Domains to Exclude، نام دامنه‌های مد نظر خود را نوشته و با ویرگول و یا فاصله آنها را از هم جدا کنید.

چگونه به صورت اتوماتیک تمام لینک‌های خارجی را نوفالو کنیم؟

سپس بر روی ذخیره تyییرات کلیک کنید. به همین سادگی بدین ترتیب تمام لینک‌های خارجی سایت شما به صورت اتوماتیک نوفالو خواهند شد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید