آموزش سئو

چگونه سایت وردپرسی را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنیم؟

چگونه سایت وردپرسی را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنیم؟

یکی از مهم ترین گام ها در بهینه سازی سایت های وردپرسی برای سئو، اضافه کردن آن به کنسول جستجوی گوگل است( که قبلا ابزار وبمستر گوگل نامیده می شد). همانطور که می دانید کنسول جستجوی گوگل ابزارهای خاصی را در اختیار وبمستران قرار می دهد و به آن ها کمک می کند حضورشان در موتورهای جستجو را حفظ و مانیتور کنند و در کنار آن نگاهی به رتبه شان بیندازند. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد چگونه می توانید به راحتی سایت تان را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید و آن را تایید نمایید.

کنسول جستجوی گوگل چیست؟

کنسول جستجوی گوگل  یکی از  ابزارهای رایگانی است که از طرف گوگل ارائه شده و به صاحبان سایت ها کمک می کند حضورشان در نتایج جستجو را بررسی کنند. این ابزار به شما کمک می کند رتبه بندی تان در موتور جستجو را پیگیری کنید و در کنار آن  اطلاعات بیشتری درباره خطاهای سایت، مشکلات امنیتی، مشکلات مربوط به ایندکس شدن که بر روی عملکرد سایت در نتایج جستجو اثر می گذارد کسب کنید.  اگر برای رشد سایتتان مصمم هستید، پس باید از این ابزار استفاده کنید. خوب حالا که اهمیت کنسول جستجوی گوگل را متوجه شدید بیایید با هم نحوه اضافه کردن سایت به این ابزار را بررسی کنیم.

 اضافه کردن سایت وردپرسی به کنسول جستجوی گوگل:

قبل از هر کاری باید سری به سایت کنسول جستجوی گوگل بزنید و بر روی دکمه start now کلیک کنید.

سایت کنسول جستجوی گوگل

سایت کنسول جستجوی گوگل

در گام بعدی باید با اکانت گوگل یا جیمیل تان وارد سایت شوید.  بعد از اینکه وارد سایت شدید از شما خواسته می شود آدرس خودتان را وارد کنید. دو روش برای تایید کردن سایت در پیش خواهید داشت: استفاده از نام دامنه یا پیشوند URL. توصیه می کنیم از پیشوند URL استفاده کنید چون انعطاف پذیرتر است.

افزودن URL

افزودن URL

به خاطر داشته باشید که گوگل HTTP و HTTPS را به عنوان دو پروتکل جداگانه در نظر می گیرد.  همچنین آدرس های https://www.example.com و https://example.com نیز به عنوان دو سایت متفاوت در نظر گرفته می شوند. شما باید آدرس صحیح خودتان را وارد کنید. اگر مطمئن kیستید به راحتی می توانید آدرس دقیقی که باید وارد کنید را بیابید. کافیست وارد ناحیه ادمین سایت وردپرسی تان شوید و به صفحه تنظیمات و تب عمومی بروید. در بخش آدرس سایت می توانید آدرسی که برای نمایش سایت تان استفاده می شود را ببینید.

آدرس سایت

آدرس سایت

بعد از اینکه آدرس صحیح سایت را در کنسول جستجوی گوگل وارد کردید بر روی دکمه continue کلیک کنید تا به سراغ گام بعدی بروید.  حالا از شما خواسته می شود تایید کنید صاحب سایت هستید. روش های زیادی برای انجام اینکار هست اما در این مقاله به شما نشان می دهیم روش استفاده از تگ HTML ساده ترین روشی است که می توانید از آن استفاده کنید.

احراز هویت با تگ HTML

احراز هویت با تگ HTML

بر روی تگ HTML کلیک کنید تا آن را بهتر ببینید. حالا کدی که در داخل جعبه می بینید را کپی کنید.   باید این تگ را در سایت وردپرسی تان اضافه کنید تا گوگل متوجه شود شما صاحب سایت هستید.  بیشتر آموزش های مربوط به وردپرس  نحوه ویرایش کردن فایل header.php  در قالب وردپرس را به خوبی نشان می دهند. کافیست این فایل را باز کنید و تگی که کپی کرده اید را بالای تگ <body>  قرار دهید. با اینحال توصیه نمی کنیم از این روش استفاده کنید چون اگر قالب را به روز کنید یا تغییر دهید تگی که کپی کرده اید  از بین خواهد رفت. گوگل به صورت دوره ای تگ HTML را بررسی می کند و اگر آن را پیدا نکند  اجازه دسترسی به داده های سایت را نمی دهد.  برای اینکه مطمئن شوید گوگل همیشه  مالکیت شما را تایید می کند می توانید از روش زیر استفاده کنید.

در ابتدا باید  افزونه Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به اموزش نصب و آپدیت قالب و افزونه وردپرس مراجعه نمایید. بعد از اینکه افزونه را فعال کردید به بخش تنظیمات و سپس Insert Headers and Footers بروید و  تگی که از گوگل گرفته اید را در جعبه  Scripts in Header کپی کنید.

تنظیمات افزونه Insert Headers and Footers

تنظیمات افزونه Insert Headers and Footers

فراموش نکنید که بعد از اتمام این مراحل دکمه save را بزنید تا تغییرات تان اعمال شود. حالا می توانید  دوباره به تنظیمات کنسول جستجوی گوگل برگردید و بر روی دکمه verify کلیک کنید.

تایید هویت

تایید هویت

کنسول جستجوی گوگل به دنبال این تگ در سایت شما می گردد و اگر آن را بیابد موفقیت آمیز بودن تایید را نشان تان می دهد.

موفقیت آمیز بودن احراز هویت

موفقیت آمیز بودن احراز هویت

نکته: اگر  این پیام را مشاهده نمی کنید باید کش سایت وردپرس تان را پاک کنید. این کار به شما اطمینان می دهد گوگل آخرین نسخه سایت تان را بررسی می کند.

خوب کار شما تمام شده است. حالا سایت شما با موفقیت به کنسول جستجوی گوگل اضافه شده است. شما می توانید بر روی لینک Go to Property کلیک کنید و داشبورد کنسول را ببینید.

داشبورد سرچ کنسول

داشبورد سرچ کنسول

از این بخش قادر خواهید بود عملکرد سایت و  ایندکس شدن سایت تان را مشاهده کنید.  اما قبل از اینکه به سراغ اینکارها بروید باید اطلاعات بیشتری درباره سایت به گوگل بدهیم. اینکار به گوگل اجازه می دهد سایت شما را بهتر بخزد.

نقشه سایت تان را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید:

 نقشه XML سایت فایلی است که  همه محتوای سایت را در فرمت XML فهرست می کند. در چنین شرایطی موتورهای جستجویی همچون گوگل می توانند به راحتی محتوای شما را بیابند و ایندکس کنند.  شاید راحت ترین روش برای اضافه کردن نقشه سایت، نصب و فعالسازی افزونه یواست باشد. بعد از فعالسازی،  باید به بخش سئو و عمومی بروید . تب Features را انتخاب کنید.

نقشه سایت در یواست سئو

نقشه سایت در یواست سئو

از این بخش باید به سراغ گزینه XML Sitemap بروید و مطمئن شوید که این بخش فعال شده است. حالا باید لینک نقشه سایت را بگیرید. بر روی آیکون علامت سوال  کنار نقشه سایت کلیک کنید . حالا می توانید لینکی را کنار آن مشاهده کنید.

مشاهده نقشه سایت

مشاهده نقشه سایت

کلیک بر روی این لینک شما را به نقشه سایت تان هدایت می کند. از اینجال می توانید آدرس را از نوارد مرورگرتان کپی کنید.

نقشه سایت در یواست سئو

نقشه سایت در یواست سئو

با اضافه کردن sitemap_index.xml به انتهای آدرس سایت هم می توانید به این نقشه دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال https://www.example.com/sitemap_index.xml

خوب حالا که نقشه سایت تان آماده شده است گوگل بهتر و سریع تر می تواند آن را بیابد. به داشبورد کنسول جستجوی گوگل بروید و بر روی منوی Sitemaps از ستون سمت چپ کلیک نمایید.

url سایت مپ

url سایت مپ

حالا باید آخرین بحش آدرس نقشه سایت را زیر بخش Add new sitemap اضافه کنید و بر روی دکمه submit کلیک نمایید. گوگل آدرس نقشه سایت شما را به این کنسول اضافه می کند.

کار شما در این بخش هم تمام شده است. با موفقیت نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل اضافه شد.  در گام بعدی باید اطلاعات موجود در این کنسول را کند و کاو کنیم و ببینیم چگونه می توانیم کسب وکارمان را رشد دهیم.

کنسول جستجوی گوگل و سوالات پر تکرار وردپرسی:

اگر نتوانستید به کمک راهنمای بالا سایت تان را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید ممکن است سوالاتی در ذهنتان شکل گرفته باشد. در ادامه می خواهیم یک سری سوال پرتکرار را با هم بررسی کنیم و ببینیم چه پاسخ هایی می توانیم برایشان داشته باشیم:

 ۱. من چگونه می توانم فایل تایید HTML گوگل را به وبلاگ وردپرسم اضافه کنم؟

کنسول جستجوی گوگل به کمک روش های مختلفی بهتان اجازه می دهد مالکیت سایت را تایید کنید.

ما  در این مقاله راحت ترین روش را با هم بررسی کردیم. با اینحال برخی ها ترجیح می دهند فایل HTML را برای تایید سایت آپلود کنند. برای آپلود فایل تایید به وردپرس، باید به هاست سی پنل تان وارد شوید یا از FTP استفاده کنید. در گام بعدی فایلی که از گوگل گرفته اید را در فولدر /public_html/ آپلود می کنید. این جا همان دایرکتوری روت سایت تان است که فولدرهای دیگری همچون wp-admin و wp-content در آن قرار گرفته است

۲. باید برای سایت وردپرسی از افزونه تایید  استفاده کنم؟

افزونه های زیادی هست که به طور خاص برای تایید سایت در گوگل طراحی شده است. با اینحال لازم نیست از این افزونه ها استفاده کنید چون مجبور خواهید بود مالکیت سایت تان را در ابزارها و پلتفرم های دیگری همچون بینگ، یاندکس و پینترست هم تایید نمایید.  بهترین کار این است که از افزونه Insert Headers and Footers استفاده نمایید چون تاییدیه  سایت تان را در همه پلتفرم ها اضافه می کند.

 ۳. چگونه می توانم با قدرت بیشتری از این ابزار استفاده کنم؟

همانطور که  می دانید گوگل اطلاعات مفید زیادی دارد که می توانید از آن برای رشد کسب وکارتان استفاده کنید. از راهنماهایی که برای معرفی این ابزار منتشر شده اند بهره ببرید.

۴. من با مشکل مواجه شده ام. آیا شماره تماسی از گوگل هست که بتوانم با آن ها در تماس باشم؟

نه هیچ شماره تماسی از کنسول جستجوی گوگل وجود ندارد که بتوانید با آن تماس بگیرید. اگر در کار با کنسول دچار مشکل شدید می توانید از مرکز آنلاین پشتیبانی آن ها استفاده کنید.

برای سوالات خاص درباره وردپرس می توانید از گروه هایی که مخصوص این کار هستند کمک بگیرید

امیدواریم این مقاله کمکتان کند به راحتی سایت تان را  به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. همچنین می توانید از مقاله ی معرفی ۸ ابزار برتر تحلیل کلمات کلیدی برای سئو در سال ۲۰۲۰ (به همراه مقایسه) نیز دیدن فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید