آموزش سئو

دسته بندی در وردپرس و مدیریت دسته بندی های وردپرس

دسته بندی در وردپرس و مدیریت دسته بندی های وردپرس

دسته یکی از طبقه بندی های از پیش تعریف شده در وردپرس است که برای مرتب سازی و گروه بندی مطالب در بخش‌های مختلف استفاده می شود. یک وب سایت که مطالب مختلفی منتشر می‌نماید، می تواند وب سایت خود را با استفاده از دسته‌ها به چند بخش مختلف تقسیم کند. پیش از این هم آموزش اعمال استایل متفاوت برای دسته‌بندی های خاص در وردپرس را بریتان تهیه کرده ایم.

مثال: یک وب سایت خبری می تواند برای مقالات ارسال شده تحت اخبار، نظرها، آب و هوا، ورزش و غیره دسته بندی کند.

اگر هیچ دسته‌بندی‌ای برای یک نوشته‌ مشخص نشده باشد، نوشته‌ به طور خودکار در گروه پیش فرض قرار می گیرد. در یک نصب جدید وردپرس، دسته پیش فرض “دسته‌بندی نشده (Uncategorized)” نام دارد. یک مدیر وب سایت می تواند دسته پیش فرض را از مسیر: تنظیمات » نوشتن تغییر دهد. یک نوشته‌ وردپرس را می توان در چند دسته ثبت کرد و می تواند دارای هم دسته و هم برچسب به صورت همزمان باشد.

نحوه افزودن دسته ی جدید در وردپرس

شما می توانید در حین نوشتن یک نوشته‌ در وردپرس یک دسته ایجاد کنید. در صفحه ویرایشگر نوشته‌ یک لیست متا باکس وجود دارد که لیستی از دسته بندی های موجود را نشان می دهد. می توانید نوشته‌ خود را در دسته های موجود با علامت زدن کادر کنار نام دسته بندی، ثبت کنید. همچنین می توانید با کلیک روی لینک + افزودن دسته جدید، یک دسته ایجاد کنید.

افزودن دسته بندی در وردپرس از طریق صفحه ی ویرایش پست

افزودن دسته بندی در وردپرس از طریق صفحه ی ویرایش پست

همچنین می توانید یک دسته را مستقیماً از مسیر نوشته ها » دسته بندی ها اضافه کنید. نام خود را تعیین کنید و اگر می خواهید می توانید یک نامک اضافه کنید که یک نام URL دوستانه با حروف کوچک است و فقط می تواند حروف، اعداد و خط تیره داشته باشد. اگر در حال ایجاد یک زیردسته هستید، یک دسته والد را انتخاب کنید. برای دسته خود توضیحی ارائه دهید و روی دکمه افزودن دسته‌بندی جدید کلیک کنید. فقط نام دسته برای ایجاد یک دسته لازم است و می توانید در صورت تمایل از قسمت نامک، والدین و توضیحات صرف نظر کنید.

افزودن دسته بندی در وردپرس از طریق صفحه ی دسته بندی ها

افزودن دسته بندی در وردپرس از طریق صفحه ی دسته بندی ها

چگونه دسته بندی وردپرس را  ویرایش کنیم؟

دسته ها را می توان از صفحه نوشته ها » دسته بندی ها ویرایش کرد. ماوس خود را به گروهی که می خواهید ویرایش کنید منتقل کنید و سپس بر روی لینک ویرایش کلیک کنید. این ویرایشگر در جایی باز می شود که می توانید تغییرات دلخواه بر نام، نامک، اضافه کردن یا حذف یک دسته والد، ویرایش یا اضافه کردن توضیحات را انجام دهید.

ویرایش دسته بندی ها در وردپرس

ویرایش دسته بندی ها در وردپرس

همچنین می توانید دسته ها را از این صفحه حذف کنید. حذف کردن دسته ها، نوشته های ارسال شده در زیر آن را حذف نمی کند. درعوض، اگر نوشته‌ی در هر دسته دیگر قرار نگیرد، وردپرس به طور خودکار نوشته‌ را در زیر دسته پیش فرض قرار می دهد. همچنین خوب است بدانید که نمی توانید یک دسته پیش فرض را حذف کنید. برای حذف پیش فرض، ابتدا باید وضعیت پیش فرض را به برخی دیگر از گروه ها اختصاص دهید.

چگونه دسته بندی های وردپرس را نمایش دهیم؟

دسته ها را می توان در نوار کناری با استفاده از ابزارک دسته ها نمایش داد. به ظاهر » ابزارک ها بروید و ابزارک دسته ها را به نوار کناری بکشید و رها کنید. این کلیه دسته بندی های شما را در نوار کناری قرار می دهد، به جز دسته هایی که هیچ نوشته‌ی در زیر آنها ارسال نشده است.

ویجت دسته بندی ها

ویجت دسته بندی ها

همچنین می توانید دسته بندی ها را در فهرست های پیمایش وب سایت خود اضافه کنید. به ظاهر »منوها بروید؛ بر روی دسته ها کلیک کنید، دسته ها را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه اضافه کردن به منو کلیک کنید.

افزودن دسته بندی به منو

افزودن دسته بندی به منو

در قسمت فرانت وب سایت وردپرس شما، هر دسته دارای صفحه مخصوص به خود هستند. بیشتر مضامین وردپرس با الگویی به نام category.php آمده است که نمایش صفحه آرشیو دسته بندی را کنترل می کند. هر یک نیز می توانند الگوی مختص به خود را داشته باشند.

زیردسته چیست؟

دسته بندی ها یک طبقه بندی دارای سلسله مراتب هستند، به این معنی که هرکدام می توانند زیردسته هایی داشته باشند. یک زیردسته معمولاً برای یک موضوع فرعی تحت یک موضوع گسترده تر مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال: یک وب سایت خبری ممکن است دارای یک دسته بندی اخبار با زیردسته های محلی، ملی، جهانی و غیره باشد.

می توانید هنگام نوشتن نوشته‌ یا از صفحه دسته بندی ها، زیردسته را اضافه کنید. فقط کافیست هنگام اضافه کردن یک دسته جدید، یک دسته والد را انتخاب کنید و دسته جدید شما به زیردسته تبدیل می شود.

نحوه تبدیل دسته ها به برچسب ها در وردپرس

دسته ها و برچسب ها هر دو جزء طبقه بندی‌های از پیش تعریف شده در وردپرس هستند. با این حال، هر دو از نظر گستردگی متفاوت هستند. در مورد استفاده هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید به همان اندازه که می خواهید دسته بندی کنید. با این حال، مقولات در وردپرس مانند بخش های وسیع تری از وب سایت هستند در حالی که برچسب ها مانند کلمات کلیدی استفاد شده در هر نوشته هستند. بعضی اوقات ممکن است بخواهید دسته های خود را به برچسب ها یا برچسب ها به دسته ها تغییر دهید.

برای انجام این کار، به مسیر ابزارها » درون ریزی بروید و بر روی دسته بندی ها و برچسب ها کلیک کنید. یک پنجره بازشو باز می شود که از شما می خواهد درون ریزی را نصب کنید، روی دکمه نصب کن کلیک کنید. پس از نصب درون ریز، بر روی فعال کردن افزونه و اجرای درون ریز کلیک کنید.

تبدیل دسته ها به برچسب ها

تبدیل دسته ها به برچسب ها

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید