آموزش نحوه حذف ساید بار در وردپرس

ساید بار در سایت وردپرس یک ویجت همیشه آماده می‌باشد که معمولا سمت راست یا سمت چپ یا حتی پایین تمامی صفحات سایت به چشم می‌خورد. در این مقاله نحوه حذف این منو در اختیار گذاشته شده است. با ما همراه باشید.

      آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

حذف ساید بار در وردپرس چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟

برخی از پوسته‌های ارائه شده در وردپرس دارای چندین ساید بار می‌باشد. هدف کلی از نمایش این منو به نمایش گذاشتن امکاناتی می‌باشد که در محتویات صفحه و مطلب گنجانده نشده است. همانند لینکهای مختلف، تبلیغات، فرمهای ثبت‌نام پست الکترونیکی و غیره.

گاهی اوقات زمانی که کاربران از موبایل برای جستجو در سایت وردپرس استفاده می‌کنند، به دلیل تغییر سایز صفحه نمایش نوع نمایش صفحات سایت نیز باید تغییر کند. برای مثال بهتر است ساید بارها به پایین صفحه منتقل شوند تا محتویات صفحه سایت گسترده‌تر نمایش داده شود.

آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

۱- حذف کامل ساید بار از همه‌جای سایت وردپرس

برای حذف کامل ساید بار از همه‌جای سایت وردپرس نیاز است فایل پوسته را ویرایش کنید. قدم اول این است که با استفاده از FTP client به پوشه /wp-content/themes/your-current-theme/ وارد شوید. پوسته‌ها در سایت وردپرس دارای تمپلیت‌های مختلفی هستند و باید تمامی تمپلیت‌هایی که ساید بار در آنها نمایش داده می‌شود ویرایش شود. برای مثال صفحات index.php, page.php, single.php, archive.php, home.php و غیره به ویرایش نیاز دارند. یکی از فایلها را باز کنید و این کد را پیدا کنید.

<?php get_sidebar(); ?>

اگر پوسته شما چندین ساید بار داشته باشد، چندین نمونه از این کد را داخل تابع مشاهده می‌کنید. برای مثال:

<?php get_sidebar(‘footer-widget-area’); ?>

تمامی کدهایی که مرتبط با ساید بار است را حذف کنید. در تمامی فایلها این کار را انجام دهید. سپس تغییرات را ذخیره کنید و وبسایت را دوباره آپلود کنید. می‌بینید که منوها از بین رفته‌اند و صفحه محتویات سایت پهناور شده و جای ساید بار خالی افتاده است.

آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

برای اینکه این فاصله خالی را حذف کنید بهتر است تغییراتی در CSS ایجاد کنید. اگر پوسته ۱۶*۲۰ داشته باشید از این تکه کد استفاده کنید تا فضای خالی را حذف کنید.

.content-area {

    width: 100%;

    margin: 0px;

    border: 0px;

    padding: 0px;

}

.content-area .site {

margin:0px;

}

بدین صورت تغییر می‌یابد.

آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

۲- حذف ساید بار از صفحات کاربران سایت وردپرس

اگر بخواهید ساید بار را از صفحات خاص حذف کنید، یعنی روی برخی از صفحات نمایش داده شود و روی برخی نمایش داده نشود بهتر است به سناریوهای مختلف که در ادامه آورده شده است، توجه کنید.

۱-۲ حذف ساید بار از صفحات استاتیک سایت وردپرس

در سایتهای استاتیک تنها باید صفحاتی که می‌خواهید منو از آن حذف شود را ویرایش کنید. در قسمت Page Attributes نیاز است تمپلیت را full width یا تمام صفحه انتخاب کنید تا پس از حذف ساید بار مشکلی در نمایش صفحه ایجاد نشود. اگر امکان تمام صفحه را نتوانید پیدا کنید به این معناست که پوسته شما قابلیت تمام صفحه شدن را ندارد. بنابراین باید به‌صورت دستی این امکان را ایجاد کنید. این شبه کد را در فایل متنی قرار دهید و با نام full-width.php روی دسکتاپ خود ذخیره کنید.

<?php

/*

*

Template Name: Full-Width

*/

get_header(); ?>

با استفاده از FTP client به پوشه /wp-content/themes/your-current-theme/ وصل شوید و همه چیزهایی که بعد از خط <?php get_header(); ?> نوشته شده است را کپی کنید و در فایل full-width.php قرار دهید. خط <?php get_sidebar(); ?> را حذف کنید و موارد موجود در فایل full-width.php را جایگزینش کنید. پس از آن باید همه صفحات سایت را ویرایش کنید و تمام صفحه‌شان کنید.

۲-۲ حذف ساید بار از تمامی پستهای سایت وردپرس

وردپرس امکان نمایش متفاوت صفحه front page و صفحات پست را می‌دهد. برای اینکه ساید بار را از تمامی پستهای سایت حذف کنید به قسمت Settings » Reading وارد شوید. به نام صفحه‌ای که در قسمت صفحات پست سایت نشان داده شده است توجه کنید.

آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

الان بهتر است به قسمت Pages » All Pages بروید و صفحه‌ای که در قسمت قبل نشان داده شده بود را ویرایش کنید. در قسمت صفات صفحه تمام صفحه را انتخاب کنید و تغییرات را ذخیره کنید.

آموزش نحوه حذف منوی کناری در وردپرس

۳-۲ حذف ساید بار از یکی از پستهای سایت وردپرس

اگر بخواهید ساید بار را از یک پست حذف کنید باید یک تمپلیت دلخواه ایجاد کنید. وردپرس ۴.۷ از تمپلیتهای پست به‌صورت خودکار پشتیبانی می‌کند. در صفحه‌ای که ایجاد کرده‌اید مطمئن شوید که تکه کد ساید بار را حذف نموده‌اید.

آموزش وردپرس

درباره آنیتا دشتی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار و IT. محقق در زمینه های امنیت، رایانش ابری و رایانش ابری همراه. نویسنده، مترجم و مدیریت محتوی در سایتهای تخصصی.

دیدگاه خود را بیان کنید

wp-yar.ir
wp-yar.ir

هر روز یک آموزش رایگان در کانال وردپرس یار