آموزش وردپرس

آموزش نحوه تغییر پیشوند category در وردپرس

آموزش نحوه تغییر پیشوند category در وردپرس

می‌خواهید پیشوند category که وردپرس در دسته‌بندی‌هایتان در نظر می‌گیرد را تغییر دهید؟ در حالت پیش‌فرض وردپرس به‌صورت اتوماتیک در URLهای صفحات دسته‌بندی پیشوند category را اضافه می‌کند. در این مقاله نحوه تغییر این پیشوند در وردپرس نمایش داده می‌شود. راجع به اینکه این پیشوندها را حذف کنید بهتر است یا حذف نکنید بهتر است نیز مطالبی ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

پیشوند category چیست؟ لازم است تغییر داده شود؟

هر دسته‌بندی در وبسایت وردپرس دارای صفحه خاص خود می‌باشد و دارای RSS می‌باشد. می‌توانید تمامی فیلدهای پستها را درون یک دسته‌بندی قرار دهید تا بتوانید با ملاقات صفحه آرشیو دسته‌بندی آنها را یکجا مشاهده کنید. در حالت پیش‌فرض، وردپرس به URLهای صفحات دسته‌بندی پیشوند category را می‌چسباند. این کار باعث می‌شود، وردپرس بین دسته‌بندیها و تگها تفاوت قائل شود. برای مثال اگر دسته‌بندی به‌نام خبرنامه دارید، URL آن همانند زیر است:

http://example.com/category/news/

و همچنین اگر تگ به‌نام iPhone دارید، URL آن همانند زیر است:

http://example.com/tag/iphone/

این کار به سئو و موتورهای جستجوگر کمک می‌کند تا نوع URL را بشناسند. بسیاری از وبسایتها نمی‌خواهند این URL را تغییر دهند. اما اگر وبسایتی دارید که می‌خواهید کلمات و عبارات مختلف در دسته‌بندیهایش استفاده کنید، می‌توانید پیشوند را تغییر دهید تا چنین چیزی را منعکس کند.

نحوه تغییر پیشوند category در وردپرس

انجام تغییر پیشوند category در وردپرس بسیار ساده است. لازم است منوی Settings » Permalinks را ملاقات کنید و سپس بخش Optional را بیابید.

آموزش نحوه تغییر پیشوند category در وردپرس

در قسمت category base می‌توانید پیشوند موردنظر را وارد کنید. تغییرات را ذخیره کنید.

نحوه ریدایرکت کردن URL پس از تغییر پیشوند دسته‌بندی

اگر وبسایت جدیدی داشته باشید و پیشوند دسته‌بندی را تغییر دهید، مشکلی بوجود نمی‌آید. اما اگر وبسایت قدیمی دارید و این کار را انجام دهید، URLهای قدیمی با تغییر آدرس دچار خطای ۴۰۴ می‌شود. برای رفع این خطا لازم است URL قدیمی را ریدایرکت کنید و به URL جدید هدایت کنید. مطمئن شوید موتورهای جستجوگر و کاربران عادی مشکلی در نمایش آدرس جدید نداشته باشند.

ابتدا لازم است افزونه Redirection را نصب و سپس فعال‌سازی کنید. پس از فعالسازی منوی Tools » Redirection بزنید.

آموزش نحوه تغییر پیشوند category در وردپرس

اسکرول به سمت پایین کنید تا به قسمت Add new redirection برسید. تمامی مقادیر این صفحه را مطابق شکل تنظیم کنید و دکمه اضافه کن را بزنید.

حذف پیشوند category در وردپرس

اکثر کاربران راجع به حذف پیشوند category سوال می‌پرسند. URL دسته‌بندی بدین شکل تغییر میابد.

http://example.com/news/

این کار فکر خوبی نیست، پیشنهاد می‌کنیم پیشوند category را حذف نکنید. زیرا هم کاربران هم موتورهای جستجوگر با استفاده از این پیشوند تفاوت بین صفحات و پستهای سایت را می‌فهمند. حذف پیشوند باعث مبهم شدن این پروسه می‌شود. 

حتی پس از حذف، ممکن است مشکلات تکنیکی به هنگام نصب افزونه وردپرس بوجود آید. اما اگر با وجود همه اینها می‌خواهید پیشوند را حذف کنید. افزونه FV Top Level Categories را نصب و فعالسازی کنید.

منبع: wpbeginner

درباره آنیتا دشتی

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار و IT. محقق در زمینه های امنیت، رایانش ابری و رایانش ابری همراه. نویسنده، مترجم و مدیریت محتوی در سایتهای تخصصی.

دیدگاهتان را بنویسید